Цікаві бібліотечні уроки

dscn1602
 
Бібліотечні уроки
Книга: подорож у часі. Інтегрований урок .
Розробка бінарного уроку. Мета – ознайомити учнів з історією створення книги з найдавніших часів; показати значення книги в розвитку світового суспільства; викликати інтерес до книги та історії її виникнення. У додатках – презентація та медіафайли.
Ьібліотечні уроки. Презентації уроків
Бібліотечні уроки
Бібліотечні уроки
Бібліотечні уроки. Тести
Бібліотечні уроки

 

"Диво, ім`я якому – книга"  Урок для першого класу.

Мета. Ознайомити учнів із поняттям “книга”; з'ясувати найпростіші структурні елементи книги (палітурна (обкладинка), корінець, книжковий блок, ілюстрація, сторінка), визначити їх призначення.

 

Презентація до уроку "Диво, ім'я якому-книга"

 
 

"Книга навчальна та для дозвілля" Урок для першого класу.

Мета.Ознайомити з видами друкованої продукції, з незвичайними видами за формою книгами, виховувати повагу та інтерес до творів друку.

 

види книжок

 

 

 

1 клас – "Про книгу та бібліотеку"

Мета уроку: ознайомити дітей зі шкільною бібліотекою, правилами користування бібліотечними книгами; виховувати почуття поваги і шанобливого ставлення до книги.
 
Мета уроку: розширити знання дітей про дитячу періодичну пресу; активізувати інтерес до неї. Розвивати уміння самостійно читати дитячу періодику. Практично ознайомити з поняттями „число журналу”, „рік видання”, „примірник”, „комплект”. Розвивати навички читання, комунікативні здібності. Виховувати любов до рідного слова.
 
Мета уроку: ознайомити учнів з книгознавчими поняттями: титульний аркуш, передмова, зміст, умовні графічні позначки, виноска, збірка авторська, збірка тематична; розвивати вміння самостійно знаходити потрібний твір за змістом творів.
 
Мета уроку: виховувати у читачів інформаційну культуру, вміння користуватися ДБА; навчити дітей правильно вибирати книги, надавати дітям бібліотечно-бібліографічні знання, види каталогів, і картотек. Навчити дітей по каталогах і картотеках знаходити необхідну їм літературу.
 
Мета уроку: ознайомити учнів з основними елементами книги, видами і способами оправи книги, з назвами структурних частин книжки.
 
Мета уроку: дати відомості про книгу – історичну пам’ятку людства, історію її виникнення та розвиток книгодрукування в Україні. Популяризувати книгу – носія інформації. Виховувати повагу до історії народу, його внеску в розвиток української культури.
 
Мета уроку: ознайомити дітей з існуючою довідковою літературою, навчати дітей користуватись словниками, енциклопедіями, виховувати інтерес і потребу до роботи з довідковою літературою.
 
Мета уроку: ознайомити учнів з існуючою довідковою літературою, 
навчати школярів користуватись енциклопедіями, виховувати інтерес і потребу до роботи з довідковою літературою.
 
Мета уроку: дати поняття про бібліографію, її призначення, ознайомити учнів з бібліографічними покажчиками; розвивати уміння і навики складати списки рекомендованої літератури; виховувати любов до книги.
 
Мета уроку: навчити учнів користуватися навчальною, довідковою та додатковою літературою. Писати та оформляти реферати, доповіді, конспекти.
 
Мета уроку: ознайомитись із видами словників; розвивати вміння працювати зі словником; збагатити словниковий запас учнів; виховувати любов до рідної мови та рідного краю; розвивати вміння працювати в парах та группах.

Урок-екскурсія для учнів 1 класу

Мета: дати учням поняття: бібліотекар, читач; познайомити з правилами користування бібліотекою, різноманітністю книг у бібліотеці; залучити учнів до читання книг; виховувати любов до книги і бережливого ставлення до неї.

Обладнання: В бібліотеці організовані виставки книжок для першокласників. Бібліотека підготовлена до зустрічі нових гостей – читачів.

Хід уроку: 

1. До учнів звертається бібліотекар:

Сьогодні, діти, ви прийшли в кімнату, на дверях якої написано "Бібліотека”. Бібліотеку часто називають будинком, в якому живуть книги. Дійсно, тут у нас багато книг, кожна стоїть на полиці і чекає, коли її візьмуть і прочитають. У багатьох з вас вдома є свої книги, які ви вже прочитали. Давайте згадаємо, які книги ви вже знаєте. (Діти називають книги).

Так, це дуже цікаві книги, вони є у нашій шкільній бібліотеці. (Бібліотекар показує декілька книг і розповідає про них дітям).

У бібліотеці книги видають читати додому. До них приходять діти, такі, як і ви, кличуть до себе в гості. Не надовго – на тиждень чи два. Книжечки радіють. Вони люблять мандрувати з школярами, знайомитися з новими читачами. Деяким книжкам сподобалось у гостях. Їх бережно обгортали, між сторінками клали яскраву закладку, щоб швидше знайти останню прочитану сторінку. Відпочивали вони на чистих столиках і в шафах. Ось які вони, подивіться! (Демонструє чистенькі книжечки).

Але кільком книжечкам жилося погано. "Мене ногою під диван запхнули” (говорить одна книжка). "Мені сторінки пом’яли” – друга книжка. "Мене брали брудними руками і тепер я така негарна” – каже третя книжка. (Ці слова говорять діти, що тримають в руках порвані, пошарпані книжечки). Отож, щоб подібне не трапилось з вами і вашими книжечками, потрібно завжди бути з книгами охайними.

Запам’ятайте такі правила (говорять старші діти):

· беріть книжку лише чистими руками;

· не перегинайте книжку – від цього випадають її сторінки;

· не кладіть у книгу олівці та інші предмети, щоб не рвалися обкладинки;

· не загинайте сторінки, а користуйтесь закладками;

· не читайте під час їди;

· щоб книжка була чистою і довго вам служила, обгорніть її.

1. А зараз проведемо екскурсію по бібліотеці.

В нашому книжковому сховищі є багато різних та цікавих книжок. Всі вони розставлені на стелажах за темами. Ось книжечки, які рекомендовані для читання саме вам – першокласникам. (Далі учні проходять по читальному залу).

3. Бібліотекар наголошує на призначенні читального залу, розповідає про правила користування бібліотекою, правила поводження в бібліотеці та режим роботи. Ось у нас висить плакат, на якому написані правила користування нашою бібліотекою. Постарайтесь їх запам’ятати. (Бібліотекар читає правила, діти за ним повторюють).

4. Читання казок учнями 7-8 класів. (Діти розміщуються в читальному залі і слухають читання казок, оповідань, віршів).

А тепер давайте пограємо в гру "А – ну відгадай”. Слухайте уважно!.. (Проведення вікторини по українським народним казкам).

Більшість із вас правильно відповідали на запитання. Коли ви станете читачами бібліотеки, будете читати багато книг, то обов’язково запам’ятовуйте їх назви та авторів. Ми часто будемо грати в літературні ігри.

Зараз я вам покажу ілюстрації до кращих дитячих книг, а ви спробуйте згадати, з якого це твору…

5. Підсумок екскурсії. (На згадку про перше відвідування бібліотеки бібліотечний актив дарує першокласникам закладки).

– Бібліотека чекає з радістю вас. До нових зустрічей!

Домашнє завдання: Виготовити самостійно закладки до своїх підручників.

 

Тема. Екскурсія до бібліотеки. Що таке бібліотека? Правила користування бібліотекою.

Мета: формувати у першокласників загальне уявлення про шкільну бібліотеку (розташування в закладі, вигляд, призначення та ін.); дати поняття про багатство бібліотечного книжкового фонду, зацікавити ним; виховувати в учнів бажання навчатися читати, розвивати інтерес до світу книг.

Обладнання: книжкова виставка «Ми діти твої, Україно!»

Хід уроку

І.Організаційний момент.

Першокласники з класоводом заходять до приміщення бібліотеки. Бібліотекар зустрічає екскурсантів.

ІІ. Вступне слово бібліотекаря

Доброго дня, діти! Рада бачити вас у стінах цього затишного приміщення, яке, я сподіваюся, ви будете відвідувати дуже часто. А сьогодні — наша найперша зустріч. Ви знаєте, де вона відбувається, куди ви завітали? (До бібліотеки.) Правильно. Це — наша бібліотека, а я — бібліотекар.

Це бібліотека наша шкільна,

Багата та дуже цікава вона,

Потрібна, скажу не без гордості вам,

Вона й педагогам, і всім школярам.

ІІІ. Робота за темою уроку

1. Ознайомлювальна бесіда бібліотекаря з учнями.

Усі ви, діти, мешкаєте в затишних будинках або квартирах. Відомо, що риби живуть у річці, дикі тварини — у лісі, листочки живуть на гілках, адже їхньою оселею є дерева та кущі.

А хто живе в бібліотеці, ви знаєте? (Книжки.) Так. Мешканці бібліотеки — це книги. Погляньте, скільки тут книг! Ви вмієте лічити? (Відповіді дітей.) Але я певна, що злічити всі книги, які є в шкільній бібліотеці, не зуміє ніхто з вас. Тому що книжок тут не просто багато, а дуже багато, ціле море. І кожна книга — це маленький особливий світ: світ цікавих історій та пригод, веселих віршиків або чарівних казок.

Подивіться і, скажіть, як розміщені в бібліотеці книги? (Вони стоять на полицях.) Так, усі бібліотечні книги стоять на поличках. Погляньте, як акуратно та охайно вони тут розташувалися — мов солдати вишикувалися в строю! На бібліотечних поличках завжди лад та порядок. Коли книга стоїть на поличці, вона мовчить, і не знаємо, які секрети вона приховує, які мудрі думки приберігає для нас. Але якщо та чи інша книга зустрічає свого читача — стається диво; книга починає говорити! Вона повідомляє про те, що написано в ній, показує нам гарні малюнки із зображенням своїх героїв і кличе за собою в захоплюючі мандри.

Що треба зробити для того, аби книга стала нашим співрозмовником? (Треба її дістати та розгорнути.)

Хто з вас, діти, хоче спробувати зробити це?

Що ви можете сказати про цю книгу?

Так, це дитяча книга казок. Ви можете розглянути в ній малюнки — барвисті та великі і здогадатися, про кого йдеться в цій книзі. (Учні розглядають кілька ілюстрацій і висловлюють свої припущення.) Молодці, ви дуже уважні та кмітливі. Але для того, щоб дізнатися, які пригоди трапилися з казковими персонажами, намальованими на сторінках цієї книги, просто бути уважним недостатньо.

А що ще треба уміти робити? (Читати.) Ви вже розпочали навчатися читати?Яка книга допомагає вам опанувати читання(«Буквар».)

Коли ви станете читачами бібліотеки, як будете ставитися до книг? (Відповіді учнів.)

 

2. Навчальні ігри з учнями.

Гра «Відгадай загадку

Як всі звуть той гарний дім,

Що книги живуть у нім?

Це не цирк і не аптека,

Друзі, це -(бібліотека)

 

В бібліотеці на поличках

Вони стоять, немов сестрички,

І нетерпляче всі чекають,

Коли їх дітки прочитають.

Що це?

(Книги.)

 

Щоб з книгою поговорити,

Чому навчитись мають діти?

Щоб стала книга розмовляти,

Потрібно вчитися … (читати)

 

Гра «Закінчи речення»

Книга потрібна людям для того,..

У мене є вдома такі книги, як…

Мені подобаються книги …

Коли я навчуся читати, я …

4. Ознайомлення із книжковою виставкою.

Бібліотекар. Деяким нашим книжкам пощастило — вони мешкають в особливих оселях — справжніх «палацах». Це книги, що розташовані на книжкових виставках. Поки книги на виставці , читачам бібліотеки їх не можна брати додому, але дозволяється переглянути тут, у читальному залі. Бібліотечні книжкові виставки — змістовні та яскраві. Кожна виставка присвячена певній темі. Наприклад, якщо виставка називається «Рідна природа», на ній знаходять місце книги про тварин, про рослини нашого краю, про погодні явища. Ви ще не вмієте читати, але, розглянувши книжкову виставку дуже уважно, зможете визначити, про що книги, які представлені на ній.

Як ви думаєте, про що розкажуть читачам книги, зібрані на цій виставці?

Правильно, молодці. Ця книжкова виставка справді має назву «Ми діти твої, Україно!»

Але як ви здогадалися про це?

IV. Підсумок уроку

Бібліотекар пропонує дітям оглянути шкільну бібліотеку самостійно.

Чи сподобалася вам наша шкільна бібліотека? Чому?

Хто з вас хоче стати її читачем?

Я дуже вдячна вам за вашу допитливість, кмітливість та за активну роботу. Усього вам найкращого!

 

Тема. Робота з довідковою літературою.

Мета. Зацікавити учнів довідковою літературою, вчити користуватися словниками,довідниками, енциклопедіями, виховувати потребу користування довідковою літературою,прищеплювати учням любов до книги, до рідної мови.

Обладнання. Словники, довідники, енциклопедії для школярів різних видавництв та років. Книжкова виставка «Скарбниця людських знань».

Хід уроку

1. Актуалізація опорних знань

— Де в книзі розміщена титульна сторінка?

— Про що розповідає нам титульна сторінка?

— Пригадайте, будь ласка, прислів'я чи загадки про книгу.

2. Повідомлення теми

Як правильно писати, вимовляти те чи інше слово, його походження? Де знайти короткі відомості з певних питань? Чим відрізняється мудрець від мудрагеля? Що означає вислів «бути на сьомому небі»? На ці й тисячі інших запитань відповідь вам дасть довідкова література. Ми будемо говорити з вами про книги, які відносяться до скарбниці мудрості, розкриємо їх значення в житті людини. Енциклопедії, словники, довідники, книги енциклопедичного характеру, їх призначення, використання, допоможуть вам, у першу чергу, при засвоєнні шкільної програми та поглибленні знань, набутих у школі

3. Вивчення нового матеріалу.

На цьому бібліотечному уроці ми ознайомимося з довідковою літературою, а це словники, довідники, енциклопедії. З'ясуємо їх значення (чи потрібні вони нам узагалі), навчимося ними користуватися.

З довідковою літературою ви вже трохи знайомі: переглядали кольорові дитячі енциклопедії, словники в малюнках, виконували домашні завдання, користуючися ними.

Читаючи книгу, дивлячись телевізор, ви, напевно, зустрічали цілі вислови або окремі слова, значення яких вам незрозуміле. До яких книг звернутися в таких випадках, де знайти відповідь? Звичайно, можна запитати батьків, вчителів чи бібліотекарів. Значно корисніше й цікавіше знайти потрібну інформацію самому, але найточнішу відповідь, на поставлене запитання дадуть вам довідкові видання, які є в кожній бібліотеці.

Словник — книга, у якій в алфавітному порядку або за темами подаються слова якоїсь мови з поясненнями їхнього значення, з перекладом іншою мовою. Першим українським словником був словник невідомого автора XVII ст., який знайшов професор Житецький у бібліотеці Києво-

Печерської лаври. Найкращим українським словником є словник Бориса Грінченка в 4-х томах, виданий на початку XX ст. У словниках-довідниках зібрані знання, нагромаджені багатьма поколіннями. Звертайтеся до них, читайте як художню книгу, вони завжди і в усьому допоможуть вам. Словники — це не тільки довідники, а й елемент національної культури: адже в слові відбиті багато сторін народного життя. Усе багатство й розмаїття лексичних запасів мови зібрано в них. Створення словників — завдання особливої галузі лінгвістичної науки — лексикографії.

Словники заслужено називають супутниками цивілізації. Вони допомагають не тільки правильно писати слова, визначати, їхнє значення, пояснювати походження, а й розширюють кругозір, дають нові відомості з різних галузей знань, науки, техніки, літератури й мистецтва, розвивають культуру мовлення.

Словники поділяються на два основних типи: мовні й енциклопедичні. Шкільні мовні словники — це орфографічний, орфоепічний, тлумачний, фразеологічний, словотворчий, іншомовних слів та інші. Вони допомагають довідатися про значення слова, його походження, написання, особливості вживання. У школі ви вивчаєте мови: українську та іноземні. Допомагають вам у вивченні мов перекладні словники. Побудова всіх словників спільна: слова розташовані в алфавітному порядку. Щоб відшукати незрозуміле слово, знаходимо сторінку з літерою, з якої починається розшукуване слово, а за літерою знаходимо і потрібне слово. (Приклади).

Діти, коли вам потрібні детальніші й водночас стислі, порівняно з книжкою, відомості, то словника вже недостатньо. . Звертаємося до довідників. Довідник — це книжка, що містить короткі відомості з певних знань. Потрібний матеріал у довідниках знаходиться за змістом, за алфавітом. У нашій бібліотеці є довідники для вас. Універсальний довідник школяра видавництва «Начальна книга — Богдан» допоможе вам у швидкому повторенні будь-якої теми шкільного курсу, підготовці до контрольних робіт. Детальний зміст і предметний покажчик у кінці довідника допоможуть легко знайти необхідні відомості з будь-якого розділу того чи іншого курсу. (Приклади).

Найбільше за обсягом інформації має довідкове видання енциклопедія. Це систематизоване (за алфавітом або за темами) зведення знань.

Енциклопедичні словники поділяються на загальні (універсальні) й галузеві. Загальні містять відомості з найрізноманітніших галузей знань. У галузеві словники включаються терміни певної галузі. Уперше слово «енциклопедія» з'явилося ще з античних часів. Воно означало сім мистецтв — граматику, риторику, логіку, геометрію, арифметику, музику, астрономію. Згодом, уже в епоху Відродження (XIII—XV століття), це слово почали вживати в новому значенні, близькому до поняття «збірник різноманітного змісту». Поступово термін набув сучасного змісту. Це науково-популярне чи наукове видання, яке містить у собі найістотніші відомості з усіх чи окремих галузей знань або практичної діяльності людей.

Є великі(по 20- 30 томів, а іноді й більше), малі (по 10 — 12 томів) стислі (4 — 5 або 1 — 2 томи), їх називають словниками. Треба пам'ятати , що всі слова, терміни, статті в енциклопедіях розташовані в алфавітному порядку і тому на одній сторінці може йтися про найрізноманітніші речі, явища і предмети. (Приклади).

Перед вами, діти, енциклопедії, створені спеціально для вас, де в доступній формі розповідається про такі цікаві речі, як формування землі, її клімат, рослинність, природні ресурси, населення, подорожі, кругосвітні плавання та освоєння космосу, спосіб життя, повадки тварин , про розвиток транспорту та його перспективи у майбутньому, про наукові винаходи і механізми, архітектуру, культуру та інше. Ці унікальні енциклопедії — невичерпне джерело знань, У тематичних розділах подано цікаву інформацію. Вдало поєднується наукова вірогідність важливих відомостей, чудові малюнки і фотографії, макети і діаграми. У цих книгах немає довгих текстів — лише факти. Ці енциклопедії адресовані вам, діти. Вони дарують вам радість пізнання з різних галузей наукових знань, розбудять цікавість до наукового пошуку, відкриють дивовижне розмаїття навколишнього світу.

4.Практична робота з словниками, довідниками

5.Підсумок уроку.

А тепер, діти, візьміть словники, довідники, енциклопедії, зверніть увагу на назву, анотацію, зміст.

Зверніть увагу на алфавітне розміщення матеріалу в цих книгах, алфавітні та предметні покажчики.

Скажіть, якій темі присвячена ваша довідкова книга? Обговоріть її між собою.

Виберіть за змістом щось для вас дуже цікаве і прочитайте його. У когось це буде тлумачення якогось слова, в іншого — це цікава стаття про динозаврів. (Приклади.)


Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *