Дитячі періодичні видання – кращі друзі школярів

20170117_121629

Тема: Періодичні видання для молодших школярів.

Мета: Розширити знання дітей про дитячу періодичну пресу; активізувати інтерес до неї. Розвивати уміння самостійно читати дитячу періодику.

Практично ознайомити з поняттями „число журналу”, „рік видання”, „примірник”, „комплект”. Розвивати навички читання, комунікативні здібності. Виховувати любов до рідного слова.

 

Обладнання: виставка дитячих журналів „Барвінок”, „Пізнайко”, „Веселі картинки”, „Соняшник”, „Малятко”, „Яблунька”, „Стежка”, „Дивосвіт”; газет „Новачок”, „Казковий вечір” та ін.

Написані прислів’я „Хто багато читає, той багато знає”, „Журнал вчить, як на світі жить”, „Тематичний словник школяра”, каталог газет та журнал.

Девіз-епіграф

Читай журнали та газети!

І подолай усі тенета.

Дізнаєшся про Всесвіт гарний,

Труди твої не будуть марні!

Хід уроку.

І. Організація класу.

Бібліотекар: Добрий день діти! Сьогодні у нас незвичайний урок. Проходить він у бібліотеці. Зверніть увагу, будь ласка, на виставки. (Звертає увагу дітей на стелаж з назвою «З поштової скриньки», де розташовані купками газети й журнали для дітей).

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

Бібліотекар:  Діти, скажіть, що, на вашу думку, можна дістати із сумки листоноши?

Діти відповідають: газети, журнали, листи.

Бібліотекар: Так. Пошта – це листівки, листи, газети та журнали. Багато журналів отримує поштою і наша бібліотека. Вони адресовані читачам різного віку. Сьогодні тема нашого урока «Журнали для дітей», де ми поговоримо про журнали, які отримує бібліотека для вас. А що таке журнали? Будь ласка, висувайте свої версії.

Діти висувають різні версії: «тонка книжка», «книжка з картинками», «маленька книжка», «склеєна книжка з цікавими матеріалами» тощо.

Якщо не надходить від дітей відповідна версія, наприклад, «книжка, яка виходить щомісячно» чи «видання, яке виходить періодично», бібліотекар задає «інші» «навідні» питання: «Чим журнал відрізняється від книги?».

Відповіді  дітей: – «він маленький» – Ні, бібліотекар показує «книжку –малюк», «він тонкий» – Ні, бібліотекар показує «книжку-локшину». При цьому називає автора й назву книжки. При такому розгляданні книг діти пригадають структуру книги й побачать на титульному листі цифри, які позначають рік і номер видання.

З’ясовується, що книга була видана, наприклад, у 1998 році, а журнал – 2009, №3.

Висувається ще одна версія: журнал – видання, яке виходить періодично, тобто в певний період.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу:

1) читання анаграми

л ж р у н а а з г е а т

(журнал)  (газета)

2) словникова робота

а) які значення може мати слово „журнал”?

 (класний, журнал обліку відвідування, періодичне видання)

б) пояснення значення слів

3. Робота з виставкою журналів.

Назвіть журнали, які є на виставці.

Які з них ви читали?

Які журнали є вдома?

Які журнали брали в бібліотеці?

Який із журналів призначений для ваших маленьких братиків і сестричок?

Про що говорить обкладинка журналу?

(учень розповідає)

Бібліотекар: Так, журнали, як і газети, ми отримуємо поштою періодично (1-2 рази на тиждень, або на місяць). Тому їх і називають періодичними виданнями або „періодикою”.

Перший журнал вийшов у 1665 році у Франції, а потім – в Англії. А в 1785 році з’явився перший дитячий журнал „Дитяче читання для серця та розуму”.

У 1861 році почав виходити журнал „Навколо світу”. І всі ви, мабуть, чули назви таких журналів, як „Колобок”, „Барвинок”, „Юний технік”.

Бібліотекар: А які журнали для дітей вашого віку виходять сьогодні? (Відповіді дітей).

Бібліотекар: Скажіть, будь ласка, чим відрізняються газети від журналів? І що в них спільного?

Відповіді дітей: Газети відрізняються від журналів своїм форматом і виходять частіше. В газеті розповідається про важливі події, які відбуваються кожен день. 

Бібліотекар:  Всі газети і журнали мають рубрики. А що це таке?

Відповіді дітей: Це розділ в газеті чи журналі: назва розділу, підрозділу.

Бібліотекар. А зараз поговоримо про журнали. Перший журнал вийшов в 1665 р. у Франції, в тому ж році – в Англії. В 1772 році – вийшов додаток до газети

„Санкт-Петербургские ведомости”. А в 1785 році з’явився дитячий журнал „Детское чтение для сердца и разума”. В 1861 році став виходити журнал „Вокруг света”,

а після революції 1905 р. з’явився журнал „Тропинка”, головним редактором якого була жінка під псевдонімом Allegro (що в перекладі – блискучий папір).

Робота в групах. (Практична робота)

Зараз виконаємо невеличке завдання, кожна група отримає журнали. Завдання: коротко розповісти про що розповідає кожен журнал.

1 група – журнал „Барвінок”

2 група – журнал „Пізнайко”

3 група – журнал „Яблунька”

4 група – „Веселі картинки”, „Весела перерва”

Кожна група опрацьовує і розповідає чим цікавий кожен журнал, які в ньому є рубрики, для якого віку розрахований, коли виходить.

Бібліотекар доповнює відповіді дітей, звертає увагу на, що обкладинка містить № журналу, місяць, рік видання, з якого часу видається (Діти відшукують самі ці дані і повідомлять отримані відомості).

1 група

Зустріч з журналом „Барвінок”. Інсценізація. Кожна група може у діалозі представити розповідь про свій журнал, найцікавіше зачитують уривками.

(Стук у двері. Входить хлопчик у костюмі Барвінка, декілька учнів-барвінчат)

Вчитель. Діти, у нас гості. Хто ви?

Барвінок. Добрий день, діти! Ми з радістю завітали до вас. Давайте знайомитись. Чи впізнали ви мене? А моїх друзів? Це барвінчата – мої читачі.

Ми розповімо вам про себе. Хочете? Народився я в 1928 році в місті Києві. Назвали мене ім’ям весняної ніжної квітки. У мене красиві обкладинки, цікаві сторінки.

Я змінюю їх щомісяця. А чи знаєте, чому? (Діти відповідають). Справді, так. Я виходжу в світ щомісяця і йду по всій Україні в пошуках барвінчат – читачів, молодших школярів. На моїх сторінках ви знайдете те, чого немає в шкільних підручниках.

Я порадую вас чудовими казками, оповіданнями, легендами, переказами, познайомлю з прикметами, прислів’ями, приказками, загадками, іграми. Я розвеселю вас у сумні години, підтримаю в час скрути, посію у ваших душах зерна добра, щирості, любові.

Всі разом: „Барвінок” – друг усім,

Він входить в кожен дім!

Його читають геть усі:

Батьки, і діти, й бабусі.

І люблять наші дідусі.

Гра „Бібліотекар”. Складання (колективно) каталожної картки.

Щоб швидко віднайти матеріал журналу, який запам’ятався, сподобався, необхідний, складемо каталожну картку, як це роблять бібліотекарі.

На дошці запис:

Автор.

Назва твору (матеріалу).

Назва журналу.

Рік видання.

Номер сторінки.

Учні групами складають усно картку, найкраще складену записують.

Фізкультхвилинка.

Уявіть, що ви листоноші і швидко розносите періодичну пресу. А надворі сніг і вітер, дощ і блискавка, сонечко і чисті голоси птахів.

Передайте руками як будете рухатись з важкою сумкою в любу погоду.

А зараз поза „кучер”, „барон”.

Бібліотекар. Дорогі діти! Кожен день, в будь-яку погоду, в усі будинки приходять свіжі газети. З них ми дізнаємось про новини та події, які відбулися в різних країнах.

Де знайшли залізну руду, де побудували завод, які відкриття зробили вчені, яких рекордів досягли спортсмени, як народи всієї Земної кулі борються за мир в усьому мирі.

Разом з газетами та журналами до нас в будинок приходять незвичайні люди: поети, композитори, вчені, винахідники, мандрівники, політичні діячі та інші. Звідкіля газета так швидко взнає новини? Скажіть будь ласка!

(Діти відповідають)

Бібліотекар. Так дійсно. В усіх куточках світу у газети є свої кореспонденти, які уважно слідкують за життям і про саме цікаве негайно повідомляють до газети.

По радіо, телефону, телеграфу приходять до редакції новини. А на наступний день ці новини з’являються в газеті. Газети та журнали друкують великим тиражем на спеціальних машинах в друкарні.

Тому одночасно свіжі номери періодики читають мільйони людей. Багато людей приймають участь в виданні газет та журналів – кореспонденти, редактори, художники, друкарі,

складальники та інші люди, які працюють на друкарських та складальних машинах. А готову продукцію розвозять в усі кінці світу машини, поїзди, літаки, пароплави. (Показати плакат „Як випускають газети”)

– А що означає слово „газета”?

Довідкове бюро

 Газета – періодичне, переважно щоденне видання друку, яке містить різноманітні матеріали про поточні події. Газета містить також літературні твори, ілюстрації, фотографії та рекламу.

 Газети бувають: державні, обласні, районні, низові (газети установ, учбових закладів наприклад „Гімназист”).

Групова робота.

1 група „Новачок”

2 група „Казковий вечір”

3 група готує розповідь про інші газети для дітей з каталогу газет та журналів, які виходять в Україні.

Практична робота.

 Діти розглядають газети, звертають увагу на № газет, рік видання, ким видається газета, які рубрики включає в себе, як оформлена.

 Бібліотекар доповнює відповіді дітейю.

 


Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *